طول عمر کدام پایه مبل بیشتر است

طول عمر مبلمان همیشه یکی از مواردی است که ذهن مشتری را در زمان خرید درگیر می‌کند؛ جدای از جنس خوب مبل که باعث افزایش طول عمر آن می‌شود، شما هم می‌توانید با نکاتی که رعایت می‌کنید، طول عمر مبلمان خودتان را بیشتر کنید.

پایه مبل هم یکی از لوازم جانبی مبل به شمار می‌رود که در افزایش طول عمر مبل شما کمک می‌کند؛ ولی برای نگهداری از پایه مبل هم باید مواردی را رعایت کنید. در ادامه درباره نحوه نگهداری از پایه مبلمان بیشتر با هم صحبت می‌کنیم.

 

ماندگاری کدام پایه مبل بهتر است؟

جنس پایه مبل می‌تواند مهم‌ترین قسمت از یک مبل باشد که باید در زمان خرید به آن دقت کنید. رعایت جنس، طراحی و نوع پایه می‌توانید ماندگاری مبل شما را تضمین کند.

در کل سه نوع پایه مبل داریم:

 •       چوبی
 •       پلاستیکی
 •       فلزی

شاید همه فکر کنید که پایه‌های فلزی به دلیل استحکامی که دارند، نسبت به بقیه، طول عمر بیشتری دارند؛ ولی باید بدانید که پایه‌های چوبی حرف اول را می‌زنند.

البته همه این پایه‌ها مخصوص یکسری مبلمان خاص هستند و نمی‌شوند مثلا در همه نوع مبلمان از پایه‌های چوبی استفاده کرد.

این نکته را یادتان باشد که اگر شما حتی پایه مبل چوبی هم بخرید ولی نحوه نگهداری از پایه مبلمان را رعایت نکنید، هیچ فایده‌ای ندارد و خیلی زود از بین می‌روند؛ پس ماندگاری و طول عمر پایه مبل، رابطه مستقیمی را طرز نهگداری آنها دارد.

8 راهکار ساده برای افزایش طول عمر پایه مبل

همه فکر می‌کنند که پایه مبل فقط یک تیکه فلز و یا چوب است که در زیر هر مبلی وصل می‌شوند تا باعث افزایش کارکرد مبلمان شود و اصلا نیاز نیست که به آنها رسیدگی شود.

این حرفها تا حدودی درست است؛ ولی اینطور نیست که نیاز به مراقبت و نگهداری نداشته باشد. درواقع برای افزایش طول عمر پایه مبلمان فقط باید یکسری نکات ساده را رعایت کنید که در ادامه به معرفی این نکات می‌پردازیم.

 

1. ضربه به مبل

ضربه زدن به مبل و یا ضربه زدن به پایه مبل، اتفاقاتی است که ناخواسته در هر خانه‌ای رخ می‌دهد.

شاید با یک ضربه اتفاق خاصی نیفتد؛ ولی به مرور زمان و با بیشتر شدن این ضربات، قطعا آسیبهای جدی به پایه مبل می‌رسد.

اکثر این ضربات در اسباب کشی و یا جا به جایی وسایل خانه صورت می‌گیرد. پس سعی کنید قبل از جا به جایی، تمامی مسیر خانه را بررسی کنید تا هم به مبل و هم به دیگر وسایل خانه، آسیبی نرسد.

 

2. اجتناب از رطوبت

دومین نکته‌ای که باید در نحوه نگهداری از پایه مبلمان دقت کنید این است که سعی کنید تا جایی که می‌توانید، رطوبت را از مبلمان خودتان دور کنید.

همانطور که می‌دانید، اکثر این پایه‌ها از جنس چوب و یا فلز هستند و رطوبت می‌تواند خیلی راحت از عمر آنها کم کند.

 

3. دوری از حرارت

حرارات می‌تواند باعث باز شدن چوبِ پایه‌های مبلمان شود. این موضوع فقط مخصوص پایه مبل نیست؛ چون حرارت می‌تواند باعث آسیب رساندن به پارچه مبلمان شما هم شود.

 

4. مبل را بر روی زمین نکشید

خیلی افراد برای جا به جایی مبلمان، آنها را بر روی زمین می‌کشند و یا به اصطلاح سعی می‌کنند با هل دادن، آنها را جا به جا کنند.

اگر پایه‌های چوبی را بر روی زمین بکشید، بعد از مدتی استحکام خودشان را از دست می‌دهند و لب پر می‌شوند؛ پس یادتان باشد که مبلهای خودتان را به هیچ وجه بر روی زمین و مخصوصا بر روی سرامیک و سنگ نکشید.

 

5. مبل بر روی پستی بلندی قرار ندهید

بعضی از خانواده‌ها، بخشی از مبل خودشان را بر روی سرامیک کف خانه قرار می‌دهند و بخش دیگر مبل را بر روی فرش!

باید بدانید که وزن افرادی که بر روی مبل می‌نشینند، باید به طور مساوی بین همه پایه‌های مبل تقسیم شود؛ این کار باعث می‌شود تا وزن یک سمت از مبل بیشتر از سمت دیگر باشد که همین کار می‌تواند باعث شکستگی و ترک خوردن پایه مبل شما شود.

 

6. از ارتفاع خود را رها نکنید

وقتی که این کار را انجام می‌دهید، بیشترین فشار بر روی پایه‌های مبل وارد می‌شود که اگر این کار چند بار تکرار شود، ممکن است باعث ترک خوردگی و شکستن پایه‌های مبل شود.

 

7. مبل را از دیوار دور کنید

همانطور که در بالاتر گفتیم، تمامی وزن روی مبل باید به طور مساوری بین پایه‌ها تقسیم شود؛ وقتی شما مبل را به دیوار بچسبانید، وزن به طور مساوی بین پایه‌ها تقسیم نمی‌شود و فشار بیشتری بر روی پایه‌های جلویی ایجاد می‌شود.

8. استفاده مکرر

چه بخواهید و چه نخواهید، بالاخره و بعد از گذشت زمان، پایه‌های مبل دچار مشکلاتی می‌شوند.

تنها کاری که از دست شما برمی‌آید این است که نکات مربوط به افزایش طول عمر پایه مبلمان را رعایت کنید.

طریقه استفاده درست از مبلمان

در بالا به نکاتی درباره نحوه نگهداری از پایه مبلمان پرداختیم. درواقع همه این موارد می‌تواند در افزایش کارکرد مبل هم کاربرد داشته باشد؛ ولی یکسری نکاتی وجود دارند که مربوط به خود مبلمان هستند.

در ادامه چند نکته درباره طریقه استفاده درست از مبلمان را برای شما معرفی می‌کنیم:

 •       جلوی خیس شدن پارچه مبل را بگیرید.
 •       هیچ جسمی را برای طولانی مدت بر روی مبل قرار ندهید.
 •       هر یک الی دو هفته، مبل با جاروبرقی تمیز کنید.
 •       برای لکه ها، از پاک کننده مخصوص استفاده کنید.
 •       مبل چرمی را با دستمال نم دار تمیز کنید.
 •       ماهی یکبار مبل را با شامپو فرش تمیز کنید.
 •       به هیچ وجه بر روی دسته مبل ننشینید.
 •       مبل نباید به مدت زیاد در معرض نور باشد.

کلام آخر

در این پست ما سعی کردیم تا شما را با نحوه نگهداری از پایه مبل آشنا کنیم تا نیاز به هزینه نداشته باشید. در غیر اینصورت شما می‌توانید بعد از تَرَک و یا شکستن پایه مبل، خیلی راحت یک نوع دیگر از آن را بخرید.

پایه مبل می‌تواند زیبایی و کارایی مبل شما چند برابر کند؛ پس سعی کنید مواردی که در بالا درباره آنها صحبت کردیم را به خوبی رعایت کنید و به راحتی از کنار آنها عبور نکنید.

 

 

آخرین مقالات

پرسش و پاسخ 0

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *