مقایسه مبل پایه فلزی و مبل پایه چوبی

مقایسه مبل پایه فلزی و مبل پایه چوبی

در زمان خرید مبل، به هیچ وجه نباید به سادگی از کنار پایه‌های مبلمان خودتان بگذرید. جنس پایه مبل می‌تواند تاثیر مستقیم بر روی زیبایی، ماندگاری و همچنین استحکام مبلمان شما بگذارد.

پایه‌های مبل مختلفی وجود دارد که در بین آنها، دو پایه مبل چوبی و فلزی از بقیه بهتر و محبوب‌تر هستند؛ ولی هر کدام از این پایه‌ها نیز مزایا و معایب خاص خودشان را دارند که نباید در هر مبلمانی از آنها استفاده کرد.

در ادامه این مقاله قصد داریم تا ببینیم مبل پایه فلزی بهتره یا چوبی تا بتوانیم انتخاب بهتر و مطمئن‌تری را داشته باشیم.

معرفی پایه مبل فلزی

در اولین مرحله از مقایسه مبل پایه فلزی و چوبی، بهتر است که نگاهی به معرفی پایه مبل فلزی بیندازیم. پایه‌های فلزی معمولا دارای تنوع بیشتری هستند که می‌تواند دایره انتخاب شما را بیشتر کنند؛ همه این پایه‌ها در ابعاد و اندازه‌های متفاوتی به بازار عرضه می‌شوند که هر ابعاد و اندازه هم قیمت‌های مختلفی را دارد.

قیمت این پایه‌های نیز بر اساس موارد مختلفی تعیین می‌شود. برای مثال برند، سایز، نوع طراحی، نوع مبلمان و … می‌توانند تاثیر مستقیم بر روی قیمت پایه‌های فلزی بگذارند.

 

معرفی پایه مبل چوبی

در ادامه بحث مبل پایه فلزی بهتره یا چوبی بهتر است که بعد از معرفی پایه فلزی، نگاهی به تعریف پایه مبل چوبی بیندازیم.

پایه مبل چوبی هم دارای تنوع زیادی هستند که البته تنوع آنها کمتر از پایه مبل فلزی است. ولی پایه‌های مبل چوبی دارای مقاومت و استحکام بالایی هستند و از چوب درختانی به مانند توسکا، گیلاس، افرای قندی، هیکوری و … ساخته می‌شوند.

 

معرفی مزایا و معایب پایه‌های مبل فلزی

حالا که با پایه‎های مبل چوبی و فلزی آشنا شدیم، بهتر است که در ادامه بحث مبل پایه فلزی بهتره یا چوبی نگاهی به مزایا و معایب پایه فلزی بیندازیم تا ببینیم که ارزش خرید را دارند یا نه.

در مرحله اول می‌توان گفت که دوام پایه‌های مبل فلزی بیشتر است و همچنین در مراحل تمیز کردن نیز، کار راحت‌تری را در پیش دارید.

در طراحی پایه‌های فلزی از فلزاتی به مانند آهن، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ استفاده می‌شود که همگی آنها نیز دارای استحکام بالایی هستند که یعنی وزن‌های بیشتری را می‌توانند به راحتی تحمل کنند. البته دلیل نمی‌شود که همه پایه‌های فلزی دارای استحکام بالایی باشند؛ چون ترکیبات شیمیایی و روش انجام عملیات حرارتی بر روی فلزات می‌توانند بر روی قدرت استحکام آنها نیز تاثیر مستقیمی بگذارد.

برای مثال می‌توان به دو نوع پایه فلزی آهنی و فولاد گالوانیزه اشاره کرد. فولادهای گالوانیزه دارای رطوبت مقاومت بیشتری دارند و این در صورتی است که پایه‌های فلزی آهنی، مقاومت لازم در برابر رطوبت را ندارند.

پایه‌های فلزی را می‌توانید با هر ماده شوینده‌ای بشویید و دچار تاب خوردگی یا آسیب‌های ناشی از موادهای شوینده نمی‌شوند؛ همچنین می‌توانید با خیال راحت، انها را با آب بشویید و تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که آنها در مدت زمان زیادی در تماس با آب قرار ندهید.

پایه‌های مبل فلزی دارای قیمت بیشتری نسبت به پایه‌های چوبی هستند؛ ولی وقتی که ویژگی‌های این پایه ها نگاه می‌کنید، می‌بینید که قیمتی منطقی را دارند.

 

معرفی مزایا و معایب پایه‌های مبل چوبی

تا اینجا مقایسه مبل پایه فلزی و چوبی، به خوبی با پایه‌های فلزی آشنا شدیم و حالا نوبت به معرفی مزایا و معایب پایه‌های مبل چوبی می‌رسد تا ببینیم مبل پایه فلزی بهتره یا چوبی؟!

اگر بخواهیم از دید مشتریان نگاه کنیم، پایه‌های چوبی دارای محبوبیت بیشتری نسبت به پایه‌های فلزی هستند و اکثریت مشتریان، ترجیح می‌دهند تا برای مبلمان خودشان، از پایه‌های چوبی استفاده کنند.

چوب نیز یک متریال بادوام و مستحکم است؛ ولی در بعضی از مواقع ممکن است که دچار تاب برداشتن، شکستگی یا ترک خوردن شود. اگر هم بخواهیم مقاومت آنها را با پایه‌های فلزی مقایسه کنیم، به جرعت می‌توان گفت که پایه‌های فلزی دارای مقاومت بیشتری نسبت به پایه‌های چوبی هستند.

از نظر قیمت هم پایه‌های چوبی قیمت کمتری دارند که البته طریقه ساخت آنها نیز تاثیر مستقیم بر روی قیمت آنها می‌گذارد. برای مثال پایه‌های چوبی که از چسب و منگنه استفاده شده، قیمت کمتری نسبت به پایه‌های چوبی دارد که در ساخت آنها از میخ استفاده کردند.

البته موارد دیگری به مانند نوع چوب، طرح، برند و … نیز بر روی قیمت پایه‌های چوبی تاثیر می‌گذارند که البته نیاز به توضیح ندارد.

از نظر شستشو هم شما نمی‌توانید هر ماده شوینده‌ای را به پایه‌های چوبی بزنید؛ چون در صورت برخورد آب با پایه‌های چوبی، ممکن است که پایه‌های چوبی به اصطلاح شکم کنند و مقاومت خودشان را از دست می‌دهند. همچنین این پایه‌ها آفات را به سمت خودشان می‌کشند که می‌تواند در استحکام پایه‌ها، تاثیر منفی بگذارد.

 

جمع بندی

درست است که پایه‌های چوبی دارای مقاومت و استحکام کمتری نسبت به پایه‌های فلزی هستند؛ ولی اینطور نیست که به زودی بشکنند و مقاومت آنها بسیار پایین و ضعیف باشد. اگر به اینصورت بود که قطعا از پایه‌های چوبی، لقب محبوب‌ترین در بین پایه‌ها را به خودش نمی‌گرفت.

از اگر بخواهیم از لحاظ ویژگی به سوال مبل پایه فلزی بهتره یا چوبی جواب دهیم، می‌توانیم پایه‌های فلزی را پایه‌های برنده بشناسیم؛ ولی از دید مشتریان، قطعا پایه‌های چوبی شماره اول هستند.

حالا اینکه شما کدام پایه را برای مبلمان خودتان انتخاب می‌کنید دیگر بستگی به سلیقه و نوع مبلمان شما دارد. در این مقاله ابزار پایتخت سعی کرده تا به مقایسه مبل پایه فلزی و چوبی بپردازد. اگر هر سوالی درباره این مقاله داشتید می‌توانید از قسمت کامنت‌ها از ما بپرسید.

 

آخرین مقالات

پرسش و پاسخ 0

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *